Savaş Belgeselleri | Belgesel İzle

Kennedy Suikasti

Kennedy Suikasti Belgeseli

Belgesel Hakkında:

Kennedy Suikasti – Türkçe Belgesel

Yıl 1959. Birbirinden habersiz iki adam, hayatlarının dönüm noktası olacak kararların arifesindeler. Biri, Washington DC’de… İsmi John Fitzgerald Kennedy.
Birleşik Devletler başkanlığı için aday. Aynı yıl, çok uzaklarda, Moskova’da, Amerikan konsolosluğunda vatandaşlık haklarından vazgeçmek isteyen bir başka adam var. Onun ismi ise Lee Harvey Oswald.

İki adam, ileride dünyanın tarihini değiştiren suikastın merkezinde buluşacaklar. 4 yıl sonra, 22 Kasım 1963’te, Amerika Birleşik Devletleri’nin 35. başkanı Kennedy, Dallas’ta, üzeri açık aracına açılan ateş sonucu hayatını kaybeder…

Kennedy Suikasti

Yapılan araştırma sonucu silahın, limuzinin seyir rotası üzerinde bulunan bir binadan ateşlendiği ortaya çıkar, fail olarak yakalanan Lee Harvey Oswald ise mahkemeye çıkarılacağı gün öldürülür.

Bu Türkçe belgesel, 22 Kasım 1963 tarihinde gerçekleşen ve dünya tarihini derinden etkileyen John F. Kennedy suikastını ve bu suikastın ardındaki gizemleri detaylı bir şekilde inceliyor. Belgesel, Kennedy’nin ve suikastın ana şüphelisi Lee Harvey Oswald’ın hayatlarını, bu tarihi olayın öncesini ve sonrasını ele alıyor.

Belgesel, Kennedy’nin 1959 yılında başkanlık için aday olma kararını ve onun siyasi yükselişini anlatıyor. Kennedy’nin kampanyası, seçim süreci ve başkan olarak yaptığı icraatlar üzerinde duruluyor.

“Kennedy Suikasti”, aynı dönemde Moskova’da yaşanan ve Oswald’ın Amerikan vatandaşlığından vazgeçme sürecini detaylandırıyor. Oswald’ın hayatı, geçmişi ve onun Kennedy suikastiyle bağlantılı olabilecek eylemleri inceleniyor.

Belgesel, Kennedy’nin Dallas ziyareti sırasında yaşananları ve suikastın gerçekleştiği anları anlatıyor. Suikastın detayları, Kennedy’nin üzerine açılan ateş ve bu olayın Amerika Birleşik Devletleri’nde yarattığı şok etkisi üzerinde duruluyor.

Söz konusu belgesel, suikastın hemen ardından başlayan soruşturma sürecini ve Oswald’ın silahı ateşleyen kişi olarak tespit edilmesini inceliyor. Oswald’ın tutuklanması, sorgulanması ve onun mahkemeye çıkarılmadan önce Jack Ruby tarafından öldürülmesi üzerinde duruluyor.

Belgesel, suikastın ardından oluşan komplo teorilerini ve bu teorilerin Kennedy suikastının anlaşılmasındaki rolünü ele alıyor. Çeşitli komplo teorileri, suikastın ardındaki muhtemel motivasyonlar ve Oswald’ın olası bağlantıları tartışılıyor.

Belgesel, Amerikan siyaseti ve toplumu üzerindeki etkilerini inceliyor. Suikastın, Amerikan tarihinde ve Kennedy’nin mirasında nasıl derin bir iz bıraktığı ve bu olayın Amerikan politikasını nasıl etkilediği üzerinde duruluyor.

Diğer Türkçe Dublaj belgesellerimizi de incelemenizi öneriyoruz.

Orijinal Adı: Killing Kennedy

Kennedy Suikasti